| Processor | AMD Ryzen 7 7840HS Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch FHD LED Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR5 5200 SODIMM RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 6-cell, 83Wh Li-ion polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp ZBook Power 15 G10 |
|---|---|
| Model | ZBook Power 15 G10 |
| Price | Tk 168,300 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel AX211 Wi-Fi 6E |
|---|
| Display Type | FHD LED IPS UWVA Anti-Glare (250 Nits) |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 14.15 x 9.21 x 0.9 in |
|---|---|
| Body Weight | 4.43 lbs |
| Body Build | Aluminum-magnesium alloy |
| Body Color | Grey |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7840HS |
| Ram | 8GB DDR5 5200 SODIMM RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Battery Type | Li-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 6-cell, 83Wh battery |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Audio | HP Audio, dual stereo speakers, dual array digital microphones, functions keys for volume up and down, combo microphone/headphone jack, HD audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel AX211 Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Left side:1 RJ-45; 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 nano security lock slot Right side:1 power connector; 1 headphone/microphone combo; 1 Thunderbolt 4 with USB4 Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (charging) |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Clickpad Backlit with numeric keypad spill-resistant Keyboard |
It's lightweight and easy to carry around
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches 3.2k WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840H Processor
RAM: 16GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 4-Cell 99.99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WQXGA Display
Processor: AMD Ryzen 9-7940HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD anti-glare Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.4 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-Cell, 55WHr, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch WQHD Display
Processor: AMD Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 4 cell Lithium-Ion 54Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz Dual Channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12650H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 53Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →